پرسش های متداول

در بسیاری موارد پرسش هایی از کاربران و مشتریان گرامی مطرح میگردد، که توسط سایر مشتریان نیز بیشتر مد نظر بوده است. در این راستا، این قسمت به شرح وتوضیح برخی از این دست سوالات به زبان ساده و قابل درک برای عموم اختصاص داده شده است . در صورتی که سوال مورد نظر خود را در لیست زیر مشاهده نمی کنید یا نیاز به مشاوره بیشتر دارید با شماره تلفن ۴۱۶۳۵۰۰۰-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید . کارشناسان ما پاسخگوی سوالات شما هستند.

پرسش های متداول

گیت های ضد سرقت فروشگاهی یا همان گیت امنیتی فروشگاهی به دستگاهی گفته میشود که در خروجی یک فروشگاه نصب میشود و از خروج غیر مجاز اجناس فروشگاه جلوگیری به عمل می آورد. در یک فروشگاه که دارای این نوع گیت های امنیتی میباشد، قطعات پلاستیکی یا کاغذی کوچکی بر روی اجناس نصب میشود که این قطعات به تگ یا لیبل معروفند. پس از انتخاب کالا توسط مشتری و مراجعه به صندوق برای پرداخت هزینه کالا (ها) ، فروشنده توسط دستگاه خاصی به نام جداساز ، تگ ها را از کالا جدا میسازد یا لیبل های چسبانده شده روی کالا ها را توسط دستگاهی به نام غیر فعال ساز لیبل، غیر فعال مینماید. چنانچه شخصی بدون اجازه فروشنده کالا (ها) را از فروشگاه خارج نماید، تگ ها و لیبل های مذکور نصب شده بر روی کالا ها، در خروجی فروشگاه که گیت امنیتی (ضد سرقت) در آن نصب شده است، پیغامی را برای گیت ها مبنی بر خروج غیر مجاز کالا (ها) ارسال میکند که باعث به صدا در آوردن آلارم دستگاه گیت ضد سرقت فروشگاهی میشود.

استحکام اکثر تگ های نصب شده بر روی کالا ها آنقدر زیاد است که به طور معمول و حتی با ابزار های رایج قابل باز شدن نمیباشد و فقط باید توسط دستگاه مخصوص جداساز از کالا جدا گردد.

نام های مختلفی به سیستم گیت ضد سرقت فروشگاهی اطلاق میشود که از جمله میتوان به گیت امنیتی فروشگاهی، دزدگیر فروشگاهی، دزدگیر پوشاک، دزدگیر لباس و (بعضا دزدگیر مانتو !)، گیت های محافظ کالا، سیستم های محافظت از کالا، گیت های مراقبت از کالا و اشیا، سیتم های حفاظتی اشیا، گیت پوشاک، گیت دزدگیر پوشاک، گیت ضد سرقت هایپر مارکت و … اشاره کرد.

سیستم گیت امنیتی ضد سرقت فروشگاهی زیر مجموعه ای از سیستم های شناسایی توسط امواج رادیویی(RFID) است که تحت عنوان( EAS (Electrical Article Surveillance نامگذاری شده است. تمامی تگ ها در این تکنولوژی اصطلاحا پسیو میباشند و نیاز به هیچگونه تغذیه ای اعم از برق یا باطری ندارد به همین علت تگ ها دارای طول عمر بسیار طولانی از نظر الکترونیکی میباشند و از این نظر نسبت به تگ های سیستم های RFID با نسبت گیرایی و سختی مشابه دارای قیمت بسیار نازل و صرفه اقتصادی است.

گیت های امنیتی ضد سرقت، برحسب کاربرد، کارایی و فرکانس کاری، به سه دسته عمده تقسیم میشوند. که عبارتند از :

۱ . گیت های EM

۲. گیت های RF

۳. گیت های AM

 

۱. گیت فروشگاهی EM   (Electromagnetic)

گیت فروشگاهی EM دارای در فرکانس کاری کمتر از ۱۰ کیلوهرتز کار میکند (معمولا حدود ۳ کیلوهرتز). به علت برخی ویژگی های فنی از جمله پایین بودن فرکانس، گیت ضد سرقت EM  به صورت تک پایه قابل نصب نمیباشد و حتما باید به صورت دوپایه نصب شود. همچنین آنتن های گیت EM میتوانند حداکثر ۸۰ سانتی متر از ورودی را پوشش دهند. (برد موثر) . به علاوه ابعاد آنتن های این نوع گیت حدود ۱۵۰ x 80 x 10 سانتی متر است  که ابعاد عرضی آن (۸۰ سانتی متر) در مقایسه با گیت های RF و گیت های فروشگاهی AM   رایج در بازار حدود دو برابر است و از این جهت در تمام فروشگاه های هدف، قابل نصب شدن نیست. به علاوه پایین بودن برد موثر سیستم EM، باعث محدود شدن کاربرد های آن شده است. اما نقطه قوت گیت های ضد سرقت EM، لیبل EM است که به علت کوچک بودن و ساده بودن ، کاربرد های به خصوصی را داراست.

یکی از کاربرد های گیت حفاظتی EM  برای محافظت از اشیایی همچون طلا و جواهر است. لیبل EM به دلیل پایین بودن فرکانس کاری گیت امنیتی EM ، میتواند عملکرد بهتری نسبت به سایر گیت های ضد سرقت فروشگاهی در مجاورت اشیای فلزی داشته باشد. به علاوه این لیبل قابلیت فعال و غیر فعال شدن دارد و از این بابت کاربرد وسیعی در محافظت از کتابها در کتابخانه ها دارد. یک کتابخانه را در نظر بگیرید که تو سط گیت های EM محافظت میشود(گیت کتابخانه ای). لیبل های EM درون شیرازه کتابها جاسازی شده است. قبل از اینکه شخص، کتاب را تحویل بگیرد، کتابدار مشخصات کتاب را در کامپیوتر ثبت میکند و سپس با قرار دادن کتاب بر روی دستگاه غیر فعال ساز(Deactivator)، اقدام به غیر فعال ساختن لیبل جاسازی شده داخل شیرازه کتاب میکند و سپس کتاب را به شخص متقاضی تحویل میدهد. هنگامی که کتاب به کتابخانه باز میگردد، کتابدار بعد از تحویل گرفتن و ثبت مشخصات در کامپیوتر، لیبل  EM جاسازی شده در کتاب را با قرار دادن کتاب بر روی دستگاه Reactivator دوباره فعال میکند و به قفسه باز میگرداند. چنانچه کتاب بدون اجازه کتابدار خارج شود، به علت فعال بودن لیبل جاسازی شده در کتاب، گیت EM نصب شده در خروجی کتابخانه آلارم میدهد و کتابدار را از این خروج غیر مجاز باخبر میسازد.

به علت پایین بودن بیش از حد فرکانس کاری گیت EM نویز پذیری آن در محیط های فروشگاهی به شدت بالاست به طوری که منابع تغذیه سوئیچینگ از هر نوع میتوانند باعث تضعیف شدید و از کار افتادن عملکرد این گیت شوند. همچنین به طور طبیعی آلارم های خطای این گیت نسبت به انواع دزدگیر های فروشگاهی AM و RF بالاست.

از جمله ویژگی های دیگر دستگاه EM مصرف توان بالای آن است که در حالت استاندارد مصرفی در حد  ۳۰۰ تا ۵۰۰ وات دارد.

در گیت های EM  ساز و کار تشخیص تگ ها بیشتر بر اساس back scatter آلیاژی از فلز است که درون لیبل EM قرار دارد به همین علت ممکن است بعضا اشیای فلزی به خصوص که همراه افراد است با اینکه تگ نیست، اما باعث آلارم خطای دستگاه شود.

گیت EM به علت تشخیص امواج تگ با حالت back scatter، دارای مدارات پیچیده تری میباشد و از این بابت دارای قیمت بسیار بالاتری نسبت به AM و RF است و طبیعتا هزینه تعمیر و نگهداری آن بالاست.

 

۲. گیت های فروشگاهی RF(Radio Frequency)

 

همانطور که از نام  این نوع گیت ها پیداست فرکانس کاری آنان در محدوده کاری فرکانس رادیویی است. فرکانس رایج این نوع گیت ها ۸.۲ مگاهرتز میباشد. سازوکار عملکرد گیت های RF به این نحو است که آنتن فرستنده محدوده فرکانسی مشخصی را حول ۸ مگاهرتز جاروب میکند (Frequency Sweep) و بر اثر عبور تگ، افت امپدانس روی آنتن گیرنده باعث آلارم میشود.  اما از نقطه ضعف این دستگاه ها این است که یک دستگاه RF به سبب جاروب فرکانسی مداوم در محدوده مشخص، ممکن است دچار تداخل با دیگر دستگاه های مجاوری گردد که در فرکانس مشابه کار میکنند یعنی یک دستگاه RF میتواند نقش تگ RF را برای گیت های RF دیگر شبیه سازی کند و از آنجاییکه تقریبا هیچ استاندارد سنکرون سازی مشخص جهانی برای گیت های ضد سرقت فروشگاهی RF  تعریف نشده است، بحث تداخل یکی از معضلات گیت های هم فرکانس RFمیباشد. فروشگاه شماره  یک را در نظر بگیرید که در آن یک گیت فروشگاهی RF با فرکانس ۸.۲ مگاهرتز نصب شده است و دستگاه به خوبی کار میکند. بعد از مدتی یک گیت RF از یک کمپانی دیگر و هم فرکانس (۸.۲ مگاهرتز) در یکی از فروشگاه های مجاور(شعاع ۱۵۰ متری) نصب میگردد. در این صورت احتمال از کار افتادن دستگاه فروشگاه شماره یک وجود دارد یا احتمال از کار افتادن دستگاه نصب شده در فروشگاه دوم به دلیل تداخل با دستگاه فروشگاه اول وجود دارد. مختل شدن کارکرد فنی گیت RF یا مختل کردن یک گیت RF  توسط  گیت دیگر، بستگی به پارامتر های متعددی از جمله سرعت جاروب فرکانسی، میزان توان تشعشعی فرستنده آنتن گیت، حساسیت گیرنده و  فاصله دو گیت نصب شده از یکدیگر دارد.

برای حل مشکل تداخل احتمالی گیت های ضد سرقت RF، تدبیری توسط برخی از کمپانی های تولید کننده این گیت ها اندیشیده شده است و آن هم تولید گیت های RF مولتی فرکانس است (Multi Frequency) . به این معنا که یک گیت RF مولتی فرکانس میتواند با چند فرکانس جاروب مختلف مثلا  ۸ مگاهرتز، ۵ مگاهرتز، ۴ مگاهرتز و ۳ مگاهرتز کار کند. به این منظور، چنانچه که این گیت دچار تداخل با گیت RF دیگری با فرکانس مشابه گردد، فرکانس جاروب را تغییر میدهند و در این صورت خطر تداخل برطرف میگردد. اما باید کلیه تگ های فروشگاه به علت تغییر فرکانس جاروب گیت RF، تغییر کند. زیرا فرکانس کاری تگ ها ثابت است. پس برای برون رفت از مشکل تداخل گیت های RF باید از سیستم های مولتی فرکانس استفاده نمود و همچنین باید تگ هایی با فرکانس های مختلف در اختیار داشت تا به محض بروز مشکل تداخل، فرکانس کاری دستگاه را تغییر داد و تگ ها بسته به فرکانس انتخابی تعویض شود.

از نقاط قوت سیستم های RF میتوان به لیبل آنها اشاره نمود که به دلیل سادگی تکنولوژی ساخت، نسبت به لیبل های دیگر دارای قیمت نسبتا ارزان تری میباشد و به دلیل ارزان بودن و شکل فیزیکی تخت آن در محافظت از کتابها در یک کتابفروشی به کار میرود. این لیبل ها پس از پرداخت وجه کتاب به صندوق دار توسط دستگاه غیر فعال ساز (Deactivator) برای همیشه غیر فعال میشود و بر خلاف لیبل های EM قابلیت دوباره فعال شدن را ندارد.

از نقاط ضعف لیبل های RF آن است که لیبل های RF برای محافظت از اشیایی مثل اغلب ظروف که محتوی مایعات هستند همچون محافظت از عطر و ادکلن ها، محافظت از لوازم آرایشی و …. به علت بالا بودن فرکانس کاری و عدم عبور موج با فرکانس مگاهرتز از مایعات ، کاربردی نمیباشد.

همچنین لیبل های RF و تگ های RF برای محافظت از اشیایی مثل طلا و جواهر قابل استفاده نیستند زیرا میزان هر چند اندک فلز باعث از تنظیم خارج شدن لیبل ها و تگ های RF از فرکانس اصلی میشود.

 

۳. گیت های فروشگاهی AM (Acousto-Magnetic)

گیت های فروشگاهی AM دارای فرکانس کاری ثابت ۵۸ کیلوهرتز میباشند.  این نوع گیت ها دارای ویژگی های به خصوصی نسبت به نمونه های RF و EM میباشند که  برخی از این موارد عبارتند از:

۱. پوشش محدوده وسیعتری برای محافظت در درگاه خروجی فروشگاه (برای مثال ۴ متر در مدل ورژن ۴ تولیدی ایمن موج)

۲. دقت عملکرد دستگاه در تشخیص عبور تگ از بین گیت ها با سرعت ها و زوایای مختلف

۳. سنکرون بودن (عدم تداخل)  دستگاه های AM به علت تبعیت از یک سازوکار سنکرون سازی استاندارد.

۴. تک فرکانس بودن ۵۸ کیلو هرتز (برعکس RF ها که دارای فرکانس های کاری مختلفی اند)

۵. لیبل AM  به علت دقت بالاتر دارای کاربرد های بسیار وسیع تری نسبت به نوع RF و EM میباشد.

گیت های ضد سرقت فروشگاهی AM میتوانند محدوده وسیع تری از درگاه خروجی فروشگاه را پوشش دهند. برای مثال گیت ضد سرقت شرکت ایمن موج مدل های سری SWG قادر است تا حدود ۲ متر از درگاه ورودی را در حالت دو پایه (نصب در طرفین درب خروجی) و ۲.۴ متر درحالت تک پایه (نصب در وسط درب خروجی) را به نحو موثر تری نسبت بهRF  و EM پوشش دهد.

در دستگاه های AM ، سرعت detection تگ نسبت به نمونه های دیگر بالاتر است به نحوی که چنانچه حتی تگ با سرعت بالا از بین گیت ها عبور کند، دستگاه قادر به تشخیص عبور تگ میباشد.

مشکل تداخل احتمالی گیت های هم فرکانس در گیت های امنیتی ضد سرقت RF، در گیت های AM با تبعیت از استاندارد سنکرون سازی حل شده است.

از آنجاییکه گیت های ضد سرقت AM دچار تداخل نمیشوند، بنابراین دارای یک فرکانس واحد اند و این مزیت را در پی دارد که دیگر نیازی به داشتن تگ ها با فرکانس های متعدد نیست .

لیبل AM با توجه به  اینکه عملکرد  مغناطیسی – آکوستیکی دارد، دارای دقت بیشتری نسبت به لیبل های دیگر انواع گیت هاست مخصوصا اینکه با توجه به فرکانس پایین عملکرد لیبل AM  و همچنین تگ AM، میتوان از آن برای محافظت از اشیایی همچون عینک، طلا و جواهر،ظروف انواع مایعات مانند عطر و ادکلن و … استفاده نمود.

گیت های ضد سرقت AM ساخت شرکت ایمن موج علاوه بر دارا بودن همه مزایای رایج گیت های تکنولوژی AM، دارای مزایای دیگری نیز میباشد که از جمله میتوان به طراحی متناسب این گیت ها با توجه به محیط فروشگاه های داخل کشور ، نویز پذیری بسیار کمتر نسبت به نمونه های خارجی (به علت بومی سازی طراحی برد الکترونیکی)، عدم تداخل با گیت های فروشگاه های مجاور، ضمانت ۱۸ ماهه بسیار معتبر و خدمات پس از فروش کم هزینه تر اشاره نمود.
دستگاه های تولیدی شرکت ایمن موج دارای ۱۸ ماه گارانتی میباشد که بیشترین میزانی است که بزرگترین شرکت های تولید کننده لوازم الکترونیکی جهت گارانتی محصولاتشان تعیین کرده اند. این در حالی است که حد اکثر گارانتی گیت های وارداتی حدود ۱ سال میباشد. این گارانتی حد اکثر پس از اعلام مشتری ظرف مدت حداکثر ۴۸ ساعت به طور رایگان تقدیم میگردد. در صورت درخواست مشتری شرکت ایمن موج با دریافت حق الزحمه نسبت به تمدید گارانتی پس از پایان دوران گارانتی اقدام میکند. لازم به ذکر است بدیهی است با توجه به اینکه این شرکت تولید کننده میباشد، گارانتی بسیار معتبرتری نسبت به برخی از واردکنندگانی دارد که حتی آموزش های نصب اولیه درستی از شرکت تولید کننده خارجی ندیده اند.
ایمن موج دارای استاندارد اتحادیه اروپا CE و استاندارد مدیریت کیفیت ISO9001 از TUV اتریش میباشد. این شرکت از شرکت های دانش بنیان فناور مستقر در پارک علم و فناوری میباشد.
به علت ارزانی دزدگیر گیت ضد سرقت RF (به سبب آنالوگ بودن مدارات)نسبت به دزدگیر گیت ضد سرقت AM در بازار جهانی (و به تبع آن در بازار ایران) و تردید اکثر مشتریان (و اکثر وارد کنندگان) جهت پرداخت هزینه بیشتر در جهت کیفیت بالا تر، گیت فروشگاهی RF در سالهای گذشته نسبت به گیت فروشگاهی AM فراگیرتر بوده است، اما در سالهای اخیر باتوجه به تولید گیت ضد سرقت فروشگاهی AM ایرانی در شرکت ایمن موج و همچنین بومی سازی این تکنولوژی و البته اختلاف محرز قیمت نهایی پایین گیت های ضد سرقت فروشگاهی AM تولیدی ایمن موج نسبت به AM های وارداتی (و حتی در برخی موارد پایین تر از قیمت گیت های RFوارداتی) و درک مشتریان نسبت به برتری کیفیت گیت های ضد سرقت فروشگاهی AM نسبت به RF، روند فراگیری به سمت فراگیرتر شدن گیت ضد سرقت AM نسبت به RF پیش میرود. ایمن موج با توجه به داشتن استاندارد های بالا در تولید محصولات و خدمات توانسته است این محصول بومی را به کشور های خاور میانه نیز صادر نماید.
همانطور که اشاره شد، تکنولوژی EAS زیر مجموعه ای از تکنولوژی RFID میباشد که به آن RFID تک بیتی هم اطلاق میشود. این بدان معناست که در تکنولوژی RFID ، تگ ها حاوی اطلاعات ذخیره شده ای میباشند که این اطلاعات بیشتر کاربرد انبار داری دارد. مثلا انباری را در نظر بگیرید که روی همه جعبه ها، تگ RFID نصب شده است و اطلاعات محتوی جعبه ها درون حافظه تگ های RFID قبلا وارد شده است. این اطلاعات شامل تاریخ ورود جعبه به انبار، محتوای جعبه ها از نظر نوع جنس، کیفیت، تعداد و … است. شخص انبار دار میتواند با یک دستگاه RFID Reader که ابعاد آن کمی بزرگتر از تلفن همراه میباشد، در انبار حرکت کند و بدون نیاز به باز کردن جعبه ها از محتوی آنها باخبر شود. همچنین بانصب گیت های RFID جلوی درب انبار، هنگامی که جعبه ای از انبار خارج میشود، به طور خودکار تگ نصب شده بر روی جعبه، اطلاعات کالای خروجی را به گیت ها ارسال میکند و گیت ها به نوبه خود اطلاعات را به کامپیوتر انتقال میدهند که در این صورت یک انبارداری مکانیزه نتیجه استفاده از این تکنولوژی در انبار میباشد. همانطور که در بالا گفته شد تگ RFID محتوی اطلاعات میباشد و از این جهت مجهز به مدارات و قطعات مختلف از جمله آنتن، چیپ حافظه برای ذخیره اطلاعات، مدولاتور و دمدولاتور اطلاعات و … است. اما در تگ EAS (تگ سیستم ضد سرقت فروشگاهی) تنها مدار ساده ای وجود دارد که پیغام وجود یا عدم وجود تگ را برای آنتن ها ارسال میکند (به همین علت به EAS نام RFID ی تک بیتی هم اطلاق میشود) . و آنتن های نصب شده در خروجی (گیت ها) بر اساس امواجی مبتنی بر حضور تگ، آلارم میدهند. اما موضوعی که باعث میشود هنوز گیت های ضد سرقت فروشگاهی EAS نسبت به RFID در سطح وسیعی در فروشگاه ها قابل استفاده باشد، هزینه تمام شده بسیار پایین تر EAS جهت استفاده کننده گان میباشد. به عنوان یک مثال، هزینه یک لیبل ضد سرقت AM با کیفیت بالا چیزی حدود یک دهم لیبل RFID با کیفیت متوسط است. بنابر این لیبل AM را میتوان به عنوان لیبل امنیتی به راحتی روی اکثر کالاها جهت حفاظت از سرقت انواع اشیا استفاده نمود.

لیبل برچست ظریفی است که بر روی کالا چسبانده میشود. ظرافت لیبل این امکان را میدهد که بر روی اجسام مختلفی نصب و یا داخل محفظه کالا جاسازی شود اما به دلیل ظرافت ساختاری دارای پاسخ دهی ضعیفی است که استفاده از آن با دستگاه دوپایه (دو آنتن) پیشنهاد میگردد. پاسخ دهی لیبل در مقایسه با تگ حدود ۶۰ درصد است اما همانطور که گفته شد لیبل را میتوان روی برخی اشیا نصب نمود که نمیتوان تگ را برای محافظت از آن شی ء استفاده کرد. برای مثال برای محافظت از عطر و ادکلن، نمیتوان از تگ استفاده نمود اما لیبل را میتوان بر روی شیشه عطر چسباند.

لیبل دارای قیمت بسیار نازل تری نسبت به تگ است ( حدود یک هشتم قیمت تگ)، اما یک بار مصرف است و باید هنگام فروش کالا توسط دستگاه غیر فعال ساز (Deactivator) غیر فعال گردد.

نمونه دستگاه غیر فعال ساز الکترونیک ایمن موج در تصویر زیر مشاهده میشود که میتواند لیبل AM را بدون تماس باسطح و از فاصله حدود ۶ سانتی متری، خنثی کند.
تگ جسم سختی است که معمولا دارای اجزای بدنه پلاستیکی معمولا از جنس ABS، قفل، سوزن نگهدارنده و فریت میباشد (یا بدنه و بند نگهدارنده) و به شکل بسیار محکم روی اجسام نصب میشود و فقط توسط دستگاه مخصوص جداساز (Detacher) از کالا جدا میشود (برعکس لیبل که به دلیل چسبی بودن قابل جدا شدن است).
تگ به دلیل بزرگی و دقت بالا تر مدارات داخلی نسبت به لیبل پاسخ دهی بسیار بهتری دارد و برای مثال اگر دستگاه SWG ورژن ۳ ایمن موج با لیبل حدود ۱۲۰ سانتی متر قابل استفاده است، با تگ سخت تا حدود ۱۸۰ سانتی متر پاسخدهی دارد.
تگ به علت سختی، دارای طول عمر بسیار طولانی تری نسبت به لیبل میباشد. به شکلی که میتواند سالها بدون مشکل کار کند.

این صفحه چقدر مفید است؟