لوگو ایمن موج - security wave

تگ صدفی از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

فهرست مطالب

تگ صدفی از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

تگ صدفی از چه اجزایی تشکیل شده است ؟

تگ صدفی  که به نام های تگ شل shell tag  یا  Dome tag نیز معروف میباشد یکی از پرکاربرد ترین تگ های پوشاک و شناخته شده ترین تگ دزدگیر رایج میباشد

این تگ دارای دو قسمت بدنه اصلی تگ و سوزن تگ میباشد که زمانی که سوزن درون حفره موجود در بدنه اصلی قرار میگیرد، قفل ساچمه ای موجود در بدنه تگ صدفی، سوزن تگ را به شکل بسیار محکمی درون خود نگه میدارد و از باز شدن سوزن از داخل بدنه جلوگیری میکند.

 رنگ های تگ صدفی

تگ صدفی در دو رنگ مشکی و سفید وجود دارد اما تگ صدفی مشکی نسبت به تگ صدفی سفید کاربرد های بیشتری دارد و از این جهت مورد استقبال بیشتری قرار گرفته است به این علت که رنگ بدنه مشکی تگ صدفی باعث میشود گرد و  غبار ها و کثیفی ها و لک هایی که به
مرور زمان  روی تگ بنشیند، در رنگ مشکی تگ دیده نمیشود اما لک ها در رنگ سفید تگ صدفی کاملا مشهود میباشد
به طور معمول تگ های صدفی تولید شده ضد آب نمیباشند و اگر آب به داخل آن نفوذ کند امکان خراب شدن مدارات داخلی آن وجود دارد و ممکن است قفل تگ زنگ بزند اما قفل تگ های ارائه شده ایمن موج دارای روکشی است که احتمال زنگ زدن را در شرایط آب و هوایی با رطوبت بالا به صفر میرساند.

داخل تگ صدفی AM و تگ صدفی RF چه اجزای الکترونیکی قرار دارد؟

اسم رایج مدار موجود در داخل تگ  صدفی AM،  فریت کویل ferrite Coil میباشد که این فریت دارای تعدادی دور سیم پیچ و قطعات الکترونیکی مانند ذغال فریت و خازن میباشد.
در حالی که در تگ RF صدفیShell  معمولا تعدادی سیم به شکل سیم پیچ حلقوی دایره ای وجود دارد  که خازن تگ نیز در انتهای آن تعبیه شده است.  برخی از تگ های RF مانند تگ مدادی  پنسیل  RF دارای کویل فریت میباشند زیرا جاسازی سیم پیچ حلقوی درون بدنه کوچک تگغیر ممکن میباشد .

علل وجود فرکانس های مختلف تگ RF

تگ دزدگیر RF در چند فرکانس تولید میشوند اما فرکانس رایج در تگ های RF همان 8.2MHZ میباشد اما فرکانس های 4.75 مگاهرتز(4.75MHZ)، یا 3.25 مگاهرتز (3.25MHZ) یا حتی 10.2 مگاهرتز (10.2MHZ) نیز وجود دارد. علت اصلی تعدد فرکانس برای تگ RF ضعفی است که در ذات تکنولوژی گیت های RF وجود دارد که باعث میشود چنانچه دو فروشگاه مجاور دارای دستگاه با یک فرکانس مشابه باشند در نتیجه باعث احتمال تداخل دو گیت دزدگیر RF خواهد شد برای همین یکی از راهکار ها آن است که فرکانس گیت های مجاور RF را عوض کنند و تگ ها را نیز عوض کنند تا این تداخل از بین برود. تصور کنید که دستگاه گیت فروشگاهی RF شما پس از مدتی کارکرد عادی، بعد از نصب یک دستگاه هم فرکانس در فروشگاه مجاور آن از کار بیفتد و مجبور به تعویض تگ ها یا حتی تعویض دستگاه باشید زیرا تمام دستگاه های RF مولتی فرکانس نیستند تا قادر باشند فرکانس را تغییر دهند!!!

مزیت تک فرکانس بودن تگ AM

از جمله مزایای گیت AM ایمن موج آن است که تنها داری یک فرکانس 58 کیلوهرتز (58KHZ) میباشد و این به این معناست که شما هیچ وقت نیاز به تعویض تگ یا تعویض دستگاه بعد از گذشت سالها کارکرد دستگاه به علت مشکلاتی تحت عنوان تداخل و غیره نخواهید داشت.

کیفیت تگ صدفی به چه عواملی بستگی دارد؟

کیفیت تگ صدفی تولید شده به عوامل متعددی بستگی دارد که از آن جمله میتوان به عوامل زیر اشاره نمود

کیفیت پلاستیک استفاده شده در بدنه تزریق پلاستیک تگ که متاسفانه برخی از پلاستیک درجه چندم بازیافتی بی کیفیت استفاده میکنند که که این موضوع با توجه به موارد زیر مشهود است

خشکی و شکنندگی بیش از حد بدنه پلاستیکی

 عدم تطابق کامل بدنه تگ و سوزن تگ بر روی آن

وجود لبه های تیز یا بریدیگی های نامعمول بر روی بدنه

 کیفیت مدار الکترونیکی فریت یا کویل که با توجه به موارد زیر وجود دارد

 طول نامناسب فریت یا کویل استفاده شده که طول کم تگ ضعیف را به همراه خواهد داشت. همچنین برخی اوقات که تگ را تکان میدهیم صدای زیادی میدهد که نشان میدهد مدار الکترونیکی فریت یا کویل به شکل مناسبی فیکس نشده و در طولانی مدت کیفیت کارکرد تگ کاهش خواهد یافت یا در اثر پرت شدن تگ فریت داخل تگ دچار صدمه خواهد شد.

ناخالص بودن مس استفاده شده در سیم پیچی که هرچه مس خالص تر باشد کیفیت کارکرد تگ بالاترخواهد بود

 مرغوبیت خازن استفاده شده در کویل که اگر خازن نامرغوب باشد تگ بعد از مدتی کارکرد ضعیف خواهد شد

 مرغوبیت فریت استفاده شده که اگر مرغوب نباشد نمیتواند امواج مناسب را جذب کند و تگ ضعیف عمل میکند

کیفیت قفل که برخی از قفل ها نامناسب است و سوزن تگ را به شکل مناسبی نگه نمیدار و به علاوه بازشدن تگ را در برخی موارد دچار مشکل میکند یا حتی فنر قفل تگ بعد از مدتی باز و بست در میرود و تگ خراب میشود.

آیا داشتن تکه ای کاغذ بین بدنه و سوزن تگ صدفی نشانه کیفیت آن است؟!

همچنین برخی از افراد داشتن کاغذی در بین بدنه و سوزن را جزو اصل یا فابریک بودن تگ میدانند و از این کاغذ بی ارزش کیفیت بالای تگ را نتیجه گیری میکنند!! که همانطور که در بالا توضیح داده شد، کیفیت تگ به موارد متعددی بستگی دارد که کاغذ نقشی در آن بازی نمیکند!!

تگ سنچوری :

یکی دیگر از موضوعاتی که برخی سودجویان از آن استفاده تبلیغاتی میکنند تگ سنچوری است. در توضیح باید گفت که شرکت سنچوری یکی از شرکت های بسیار معتبر در چین است که تگ های تولیدی آن در سطح بین المللی به در اروپا و آمریکا به فروش میرسد. عده ای با سوء استفاده از شهرت این شرکت تولید کننده و بدون ارائه مستندات لازم اعلام میکنند که تگ سنچوری را وارد میکنند در حالیکه تگ های این افراد سودجو توسط تولیدی های درجه سوم و درجه چهارم چینی تولید شده است حال از کجا میتوان به صحت این ادعا پی برد؟؟
برای پی بردن به صحت سنچوری بودن تگ باید دانست که اگر تگ صدفی سنچوری مد نظر باشد باید تمامی موارد بالا که در تشخیص کیفیت تگ ذکر شد رعایت شده باشد یعنی کیفیت مواد پلاستیکی بدنه، کیفیت فریت، کیفیت خازن، کیفیت سیم پیچی، بسته بندی مناسب و ….

Facebook
Twitter
Telegram
Print
Email

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان !

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.